Nasıl Yapılır?

Fırında taş gibi yoğurt nasıl yapılır?

Uzun Süre Dayanan Yoğurt Tarifi için Püf Noktaları

1-) Sulu yoğurt çabuk ekşir. Bu nedenle uzun ömürlü geç ekşiyen yoğurt yapmak için yoğurdun daha az su içermesi gerekir. Yaz aylarında yoğurt mayalanan kap örtü ile fazla sarılmamalıdır.

2-) Koyun, keçi ve manda sütünden yapılan yoğurt daha az su içerir ve daha sert olur. Yağlı süt yağsız süte göre daha sert olmaktadır.

3-) Sütü kaynatırken bir kaç dakika fazla kaynatılması ve sütün kısık ateşte kaynatılması sütün daha fazla buharlaşmasını sağlar. Ayrıca süt kaynatılırken tencerenin ağzı açık kaynatılmalıdır.

4-) Yoğurt kaç saatte mayalanır? Ortalama olarak 4 saatte mayalanmaktadır. Yoğurt ılıyıp etrafı bir örtü ile kaplandıktan 4 saat sonra yoğurt mayalanmış demektedir. 4 saat sonunda örtüler kaldırılır ve bir gün buzdolabında dinlendirilir.

5-) Yoğurt için Süte Maya Miktarı: 1 litre süt için 1 tatlı kaşığı dolusu maya eklenir. 5 litre süt ile yoğurt yapacaksak 5 tatlı kaşığı maya yeterli olmaktadır.

Aşağıdaki tariflerde, hem normal yoğurt tarifi hem de fırında yoğurt tarifi hakkında bilgi verdik.

Taş Gibi Yoğurt Tarifi 

Evde Sert Yoğurt Yapımı için Malzemeler

* 1 litre süt ( organik, doğal yada pastörize olabilir )
* 1 tatlı kaşığı dolusu yoğurt (maya olarak kullanılır)

1. Öncelikle süt tencerenin ağzı açık vaziyette orta ateşte kaynatılır, kaynama başlayınca kısık ateşte 10-15 dakika daha kaynatılır.

2. Daha sonra ocak kapatılır ve sütün ılıması beklenir. Fazla ılımaması gerekir, sütün içine parmak değdiği zaman parmağı ısıracak kadar sıcak olması gerekir ( 45 Derece civarı, bu sıcaklıkta parmak süt içinde ortalama 7 saniye dayanır )

3. Bir kase içerisine maya olarak kullanılacak ve tercihen suyu alınmış damızlık yoğurt konur.

4. Tenceredeki sütten bir miktar kaseye alınır ve maya ile süt iyice çırpılır ardından tencereye dökülerek maya her yere dağılana kadar karıştırılır.

5. Tencerenin kenarları bir bez ile sarılır ve üzeri hava alması ve fazla nemin dışarı çıkması için tel bir süzgeçle kapatılır ve kapatıldıktan sonra onun üzerine de bez örtü örtülür.

6. Yazın çok fazla sarmalamaya gerek yok çünkü hava sıcaklığı yoğurt mayalamak için ideal bu yüzden daha az sarmalanması önerilir. 4 Saat sonra tencerenin üzeri açılıp kontrol edilir ve bir sorun yoksa hemen buzdolabına kaldırılır ve yaklaşık bir gün dinlendirilir.

Fırında Yoğurt Mayalama Nasıl Yapılır?

Fırında Yoğurt Tarifi

Aslında fırında yoğurt tarifi uygulanırken sadece mayalama ve dinlenme işlemi fırında yapılıyor. Yukarıda yazdığımız gibi süt kaynatılır ve hafif el yakacak dereceye kadar soğutulur. Bu aşamada maya biraz süt ile sulandırılarak süte eklenir. Daha sonra fırın 150 derece 8-10 dakika kadar çalıştırılıp kapatılır. Ardından süt ağzı açık bir şekilde fırın içerisine konur. Bu aşamada an az 6 saat kadar bekletilmelidir. Yoğurt kendi kendine soğuyacak ve oldukça katı bir görünüm kazanacaktır. Fırında yoğurt yapımı için dikkat edilmesi gereken nokta, yoğurt 5-6 saat boyunca fırından çıkarılmamalı, sallanmamalıdır.

Yazımızın yorum kısmına takipçilerimiz çok güzel yöntemler yazmışlar bu yorumlara da bakabilirsiniz.

Not: Yoğurt mayalamak için plastik kap kullanılmamalıdır. Çelik tencereler, cam kaplar ve toprak kaplar kullanılmalıdır.

Evde yapılan yoğurt kurutularak keş peyniri de ( kurut, yoğurt kurusu)  yapılabilir.