Nasıl Yapılır?

Gerçek Kehribar Testi Nasıl Yapılır?

1-Aseton Testi:

Birkaç damla asetonu kulak çöpü gibi bir şey ile kehribarın üzerine bırakın, aseton buharlaştığında gerçek kehribar bundan etkilenmeyecektir, düzmece kehribar ise yapışkan hale gelecektir. Sahte kehribar ise parmak müsaadeyiz üzerinde kalacaktır. Bu bu arada sentetik reçine, kopal ve benzeri plastik ürünler için de iyi bir testtir. Hem de Muratic asit bıraksanız dahi gerçek kehribar bundan zarar görmeyecektir.

2- Ultra viyole ışık Testi.

Ultraviyole ışığa maruz kalan gerçek kehribar florasan  bir yansıma şeklinde reaksiyon verir. Mavi sarı renk ve tonajlarında bir rengi karanlık ortamda gerçek kehribardan yansıma olarak alabilirsiniz. Düzmece kehribar ise donuk renk alarak bir yansıma vermez.

3- Çizme Kazıma Testi:

Kehribar yumuşak bir maddedir, elmasın aksine yumuşaktır. Şayet elinize bir nesne alıp onu çizmeye çalışırsanız çizilecek hafif toz bırakacaktır elinize, düzmece olanlar ise çizilmeye direnç gösterecektir.

4-Sıcak İğne Testi:

Isıtılmış bir iğneyi kehribarın içerisine doğru çok az itmeye çalışın, veya kehribarın ucundan çok az ısıtınca burnunuza çok daha önceki ve tanıdık taze bir reçine-çam kokusu geliyorsa bu gerçek bir kehribardır. Şayet koku rahatsız edici yanık şeklindeyse bu bir kopal veya kötü bir plastik menşeili sahte kehribardır.

5- Tuzlu Solüsyon Testi:

Belirli miktarda suya oranında katılmış sofra tuzuyla hazırlanan solüsyonu, güzelce karıştırın, otuz dakika kadar tekrar tekrar karıştırın. Kehribarı tuzlu suyun içerisine bıraktığınızda gerçek kehribarlar su üstünde yüzecek, sahte olanlar ise batacaktır.

6- Ovma ve koklama:

Beyaz yumuşak bir bez üzerinde elimizde tuttuğumuz numuneyi şiddetli bir şekilde ovarak sürttüğümüzde, gerçek kehribar ağır ağır reçinemsi tatlı bir koku verecektir. Kopal olanlar ise daha yumuşak olmaya başlar ve yapışkan bir hale gelebilir.

7-IR-spectroscopy Testi:

En tesirli ilmi methodlardan birisidir.

8- Fosillerin kehribar üzerinde ki vaziyeti

Gerçek kehribarların üzerinde çeşitli nebat ve haşere fosilleri bulunabilmektedir, Bu fosiller çoğunlukla çok küçük mm denilecek boyutlarda olmakla beraber bu fosillerin mikroskop yardımıyla tanımlanması yapılabilmektedir. Diğer taraftan çoğu düzmece kehribarlara yerleştirilmiş fosiller ise nerdeyse kehribarın boyutunda mükemmel yerleştirilmiş ve mübalağa şekilde kehribardan bağımsız bir görüntü vermektedir. Sahiden de bu fosiller bu boyutta bulunsa ve bu fosiller bu halleriyle satışa konulsa çok ciddi ücretlere satılabilecekken cüzi ücretlere satılmaktadırlar. Diğer taraftan gerçek kehribar içerisinde bulunan fosiller hemen hemen bulunduğu kehribarla bir bütünlük arzederken düzmece fosil yerleştirmelerinde düzmece kehribarın içerisine kaynaşmadan yerleştirildiği kolayca anlaşılabilir. Resimlerde gerçek ve düzmece fosil kehribarlar gösterilmiştir. Hangisinin düzmece hangisinin gerçek olduğunu bu bilgiler ışığında siz bulun.

Yukarıda  yazılan testler kehribarın boyutuna miktarına göre  yapılma önceliği değişmekle birlikte; en çok ilgi göreni tuzlu su testi, ultraviyole ışık testi ile statik elektrik sayesinde minik kağıt parçalarının çekilmesi testi en çok işe yarayanlardır. Şuurlu bir kehribar sever sıkma olarak deyim edilen ve Türkiye piyasasında sıkça sıkma kehribar olarak tespih,küpe ve benzeri mücevher-takı aksesuarlarda kullanılan maddenin gerçek kehribar olmadığını zati bilmelidir.