Faydalı Bilgiler Nasıl Yapılır? Temizlik İpuçları

Kan lekesi nasıl çıkarılır?

En çok ortaya çıkan sorunlardan biri etrafa bulaşan kan lekesidir. Özellikle Kurban Bayramı’nda kanlı et ile uğraşılmasından dolayı kan lekesi ve kuruyan kan lekesi sorun haline gelmektedir. Peki, bulaştığı yerden kolay kolay çıkmayan kan lekesi nasıl çıkar? İşte sizlere kan lekesini çıkaran birbirinden farklı yöntemler…

Ne kadar dikkat edilirse edilsin kan lekesi etrafa kolaylıkla bulaşabilir. Kan lekesi, zamanında müdahale edilmediğinde hemen kuruyan ve çıkmak nedir bilmeyen bir hal alabilir. Bu durumda yapılması gereken ufak tefek yöntemler vardır.

KAN LEKESİ NASIL ÇIKAR?

 Kan üzerindeki kıyafete bulaştığında yapmanız gereken en kolay yöntem, kıyafeti 40 dakika soğuk suyun altında bekletmektir. Eğer kıyafet beyazsa soğuk suyun içine bir miktar çamaşır suyu ekleyebilirsiniz. 

 Eğer kan lekesi bulaşan kıyafet renkliyse onun için farklı bir yol denemeniz gerekiyor. Bir miktar nişasta ve suyu macun kıvamına gelecek şekilde karıştırın ve lekeli bölgeye sürün. Nişasta kuruduktan sonra çitileyerek çıkarın. 

 Sudan çözdüğünüz aspirini kan lekesinin üzerine koyun ve çitileyerek bölgeyi temizleyin. 

 Kan koltuğunuza bulaştıysa buradan lekeyi çıkarmak için oksijenli su kullanabilirsiniz. Eğer leke hala çıkmadıysa amonyak lekenin çıkmasını sağlayabilir. 

 Siz fark etmeden kan bir yerlere sürüldü ve kurudu ise bunun için diş macunu kullanmalısınız. Diş macununu lekeli bölgeye sürünüz ve kurumasını bekleyin.  Ardından diş fırçası uygulayarak temizleme işlemini gerçekleştiriniz.