Temizlik İpuçları

Kiler balkon ve teras temizliği nasıl yapılır?

Kiler, çeşit çeşit erzakların kuru bakliyatların, temizlik ve ev eşyaları gibi araçların saklandığı yerdir. Bu yer genellikle balkon ve teras yapısında bir alan olduğundan tozlanması ve iç mekana oranla daha çabuk kirlendiği bilinmektedir. Peki, kiler alanlarının temizliği nasıl olmalıdır? İşte, kiler, balkon ve teras gibi yerlerin temizlik önerileri…

Kiler, balkon ve teras temizliği hemen hemen aynı oranda yapılmalıdır. Evin ek alanları olarak kullanılan bu yerler çabuk kirlenmektedir. Açık balkonların temizliği, teras ve kapalı teraslara kıyasla daha kolaydır. Kiler ve kapalı terasta çok kalabalık eşyaların tutulması nedeniyle temizliğinin düzenli yapılması gerekmektedir. Peki, kiler temizliğinin püf noktaları nelerdir? Balkon ve teras temizliği nasıl olmalıdır? İşte, pratik temizlik önerileri…

KİLER BALKON VE TERAS TEMİZLİĞİ ÖNERİLERİ

– Öncelikle temizliğe başlamadan eşyaların tozlarını alınız. Sebze veya kuru bakliyatların kullanma tarihleri geçen varsa çöpe atınız.

 Bozulmuş bir ürün diğer ürünleri de deforme edebilir. Bu nedenle küflenmiş veya kokan bir besini kiler veya kapalı teras gibi ortamlarda bulundurmayınız.

 Teras ve kiler temizliğinin en temel temizlik formülü; zemin için kullanılan kokulu deterjan ve çamaşır suyu kullanımından geçmektedir. Viledanın iki kez suyunu değiştirerek uygulayınız.

 Balkon temizliği için deterjanın ve çamaşır suyunun yoğun olduğu bir kovayı zeminine yayınız. Bir kaç dakika bekletiniz. Daha sonra temiz su ile deterjan gidene kadar su dökünüz ve kurumaya bırakınız.

– Kilerin ve terasın içerisindeki malzemeler paslanmış veya bozulmuşsa onları ortamda bulundurmayın. Etrafın kirlenmesinde önemli bir rol oynamaktadır.

 Eskiyen dolap veya bir takım malzemeleri eskidiği zaman kullanmaya devam etmeyiniz. Yenileriyle değiştiriniz. İnternet üzerinden ucuz ev eşyalarını alabileceğiniz siteler bulunmaktadır.

 Düzenli olarak tozları aldığınız ve ortamda rutubeti engelleyecek malzemeleri bulundurduğunuz sürece uzun süreli kiler ve kapalı teras kullanımı gerçekleştirmiş olacaksınız.

– Balkonun gün aşırı tozlanma ve kirlenmesine engel olmak için, her gün bulaşık deterjanı karışımının olduğu bir kova dolusu suyu kapının kenarında bulundurunuz. Öğle saatleri gibi balkona boşaltınız ve kurumaya bırakınız.