Kadın ve Sağlık

Kilo vermenin zorlaştığı yaş sınırı nedir?

Sıkı bir diyet uygulamanıza ve kalori alımınızı kısıtlamanıza rağmen, hala kilo veremiyor musunuz? Kalori sayınızı azaltmanız bile göbek yağınızı azaltmanıza yardımcı olmaz mı? Peki, bu tamamen doğru olmayabilir. Uzmanlar, kilo vermenin zorlaştığı bir yaş olduğunu ortaya koyuyor. Bu aşamada ne tür bir diyet ve egzersiz yaptığınız önemli değildir.

Kilo kaybı yaş sınırı

Ne yazık ki, vücudunuz sonsuza dek aynı şekilde kalori yakmaz. 30 yaşına geldiğinizde, daha az kalori yaktığınızdan kas kütleniz ve kuvvetiniz azalır, bu da daha az kilo vermenize neden olur. California Beslenme ve Diyetetik Akademisi medya temsilcisi Melissa Halas-Liang’a göre, bu hem erkekler hem de kadınlar için geçerli.


Bu, daha az yedikten sonra bile, vücuttan istenmeyen yağları yakmak için daha çok çalışmak zorunda olmanızın nedenlerinden biridir. En hayal kırıklığı yaratan şey, 30 yaşına ulaştıktan sonra kilo vermenin hızının azalmasıdır. Vücudun bazal harcamaları, vücudunuzun nefes alma gibi temel işlevleri yerine getirmek için ihtiyaç duyduğu enerji miktarı olarak da ifade edilir, yüzde 10’a kadar düşer. 50’li yaşlara girip 70 yaşına kadar yüzde 20-25 oranında azalır. Sonuçta ne kadar az enerji harcarsanız o kadar az kalori yakarsınız.


Bununla birlikte, bunun kadınların belinde daha büyük bir etkisi vardır. Bunun nedeni, kadınların menopozda daha fazla hormonal değişiklikler yaşaması ve bu da kilo vermelerini zorlaştırmasıdır. Bu arada, erkekler için , yaşlandıklarında bile kadınlara kıyasla daha yüksek bir kas kütlesi ve daha hızlı metabolizması olduğu için kilo vermeleri daha kolaydır .
Ancak bu, 30 yıl sonra kilo veremeyeceğiniz anlamına gelmez. Egzersiz yapmak ve aktif kalmakla birlikte, sağlıklı ve doğru bir şekilde yemek yemelisiniz.